Jednoduché vyhledávání

Prohledávané zdrojeZměnit

  • Muzejní autority - Schválené autority 247392

Muzejní autority jsou databází ověřených údajů o osobách, korporacích a místech, zejména z oboru výtvarného umění a jsou zdrojem jejich jednotného zápisu v dokumentačních systémech galerií a muzeí umění.

Na tvorbě autoritních záznamů v Muzejních autoritách se podílejí odborní pracovníci galerií a muzeí umění sdružených v Radě galerií ČR.

Muzejní autority jsou výsledkem projektu vědy, výzkumu a inovací “Národní autority v prostředí muzeí a galerií – interoperabilita s Národní knihovnou ČR“, 2007. Jejich další rozvoj pokračuje díky společnému projektu CITeM (Metodické centrum pro informační technologie v muzejnictví, Moravské zemské muzeum Brno) a Rady galerií ČR (profesní unie českých muzeí umění – galerií).

Muzejní autority přímo navazují na systém Národních autorit zavedený v knihovnách, jsou jeho rozšířením. Nadstavba vychází ze zásad obsažených v normě ISO 21127:2006 (konceptuální model CIDOC CRM), v pravidlech RDA (Resource Description and Access), (dříve AACR2 - Anglo-American Cataloguing Rules), CCO (Cataloguing Cultural Objects, Personal and Corporate Name Authority) a navazuje na principy uplatněné v Národních autoritách.

Správcem dat Muzejních autorit je Moravské zemské muzeum.

Data jsou přístupná bez registrace.
K dispozici je též rozhraní pro zpracovatele.


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.